• Sladká hodina slohu
     • Sladká hodina slohu

     • Múdre sovičky z 3.C zažili nevšednú sladučkú hodinu slohu. Za domácu úlohu mali napísať osvedčený recept na sladkú či slanú dobrotu. Všetky deti sa úlohy zhostili s veľkým nadšením. Nielenže napísali výnimočné rodinné recepty, ale aj kreslili a spolu s usilovnými maminami dokonca aj piekli. Lavice v 3.C sa prehýbali pod všakovakými koláčikmi, perníkmi, muffinami, orechovníkmi, makovníkmi, lekvárovými buchtami aj slanými slimáčikmi a sezamovými tyčinkami. Hodina to bola veru kráľovská! Deti chválili a ospevovali svoje sladké aj slané dielka. Podelili sme sa aj s kamarátmi z iných tried a ponúkli sme aj deti a pani vychovávateľky v družine. Všetkým neskutočne chutilo a pýtali si recepty. A tak sme sa rozhodli, že  sa  v 3.C zahráme na vydavateľov a ilustrátorov a spoločne vydáme NAŠU KNIŽOČKU RECEPTOV. Určite sa vám už zbiehajú slinky... Kuk do našej fotogalérie. 

       

      Mgr. Antónia Ďurajková

    • Podporte našu školu
     • Podporte našu školu

     • Šťukes je maskotom edukačnej súťaže, ktorú už 5. rok organizuje SSE. Veselý vypínač učí deti v školách ako hravo môžu šetriť energiu pri každodenných aktivitách.

      Deti z 1.B pracovali na projekte, ktorý bol vybratý medzi 15 najoriginálnejších prác. Súťaž pokračuje a naša škola má možnosť získať aj finančné ocenenie.

       Podporte nás a do komentára napíšte 8.

      https://www.facebook.com/stredoslovenskaenergetika/videos/644973014144953

      Ďakujeme!

       

       

      Mgr.Miroslava Ohrádková

    • Návšteva u Permoníkov
     • Návšteva u Permoníkov

     • Naši piataci sa na Deň detí vydali po stopách Permoníkov, o ktorých si rozprávali počas školského roka na hodinách Finančnej gramotnosti. Ich cesta viedla do Zlatej  Kremnice. Našou prvou zastávkou bol mestský hrad, ktorý sa týči nad mestom. Jeho vyhliadková  veža so 127 schodmi ponúkla nádhernú scenériu kremnických vrchov. V Kostole sv. Kataríny, patrónky mesta, si vypočuli legendu o nájdení zlatej žily v Kremnici. Následne sme sa presunuli do Múzea mincí a medailí, kde sme si prezreli expozíciu „Líce a rub peňazí“. Videli sme 140 kg vážiacu zlatú tehlu, nahliadli sme do podzemia múzeá, kde sme hľadali našich stratených Permoníkov. Pani Agáta z NBS nám zážitkovou formou priblížila problematiku finančnej gramotnosti. Na pamiatku si každý mohol vyraziť svoju vlastnú mincu.  Na záver sme sa zastavili v medovníkovej (Permoníkovej) cukrárni, ktorá vyrába perníky už 100 rokov. Unavení, ale plní zážitkov a nových získaných vedomostí sme sa vrátili domov.  

      Ing.G. Gašparíková, Mgr. M. Macková 

    • Výlet do Nitry
     • Výlet do Nitry

     • Žiaci šiesteho ročníka začali mesiac jún výletom do Nitry . Skôr, ako zavítali do mesta sa poprechádzali v Arboréte Mlyňany. Navštívili sme aj Nitriansky hrad, kde sa dozvedeli zaujímavé informácie o Katedrále sv. Emeráma. Pokochali sa výhľadom z hradných múrov na mesto. Nakoniec sme sa prešli historickým centrom a výlet  ukončili nákupom darčekov.

      Mgr. M. Paišová Durcová, Mgr. Veronika Macošincová

    • Medzinárodný deň detí
     • Medzinárodný deň detí

     • Začiatok júna je každoročne spätý s najkrajším sviatkom - Medzinárodným dňom detí. Pre všetky deti našej školy si ako každý rok, tak aj tento,  pani vychovávateľky zo Školského klubu Slniečko,  pripravili nádherný a bohatý program na Futbalovom ihrisku v Hliníku nad Váhom. Deti si zašportovali, v niektorých disciplínach aj zasúťažili, no predovšetkým sa zasmiali a skvelo sa zabavili. Majstrovsky a obratne zvládli KLOKANKA, RÝCHLU KVAPKU, ATLÉTKA, NEZBEDNÉHO HOPÍKA, SUPER TREFU, ale aj ZÁBAVNÉ ÚLOHY Z TAJOMNÝCH OBÁLOK. Deti z ihriska odchádzali nielen s medailou na krku, ale aj s kopou veselých zážitkov.

      Mgr. Lucia Belúchová

    • Výlet do Múzea SNP
     • Výlet do Múzea SNP

     • Pomaly sa blíži koniec školského roka a ten je spojený s koncoročnými výletmi. Aj žiaci 8.A a 8.B triedy spoznávali krásy a históriu Slovenska. Zavítali do Múzea SNP v Banskej Bystrici. Po ceste  mali veľké šťastie, lebo na ich trase práve prebiehali preteky veteránov, a tak  okrem krásnej slovenskej prírody videli aj množstvo pekných historických vozidiel.

      V Múzeu SNP pani lektorka premietla žiakom krátky dojímavý príbeh zo života detí počas vojny a potom rozprávala príbehy pamätníkov SNP. Chlapcov a dievčatá zaujala aj vojenská technika. Výletníci si pozreli historické námestie Banskej Bystrice. Z múzea a historického centra odchádzali plní nezabudnuteľných dojmov.

      Mgr. Paraličová, Mgr. Litvíková

    • Deň, ktorý patril deťom...
     • Deň, ktorý patril deťom...

     • Viete, čo je perfektné na povolaní učiteľa? Môžete byť stále dieťaťom, baviť sa a skákať a tancovať a hrať hry, pričom sa na vás nikto nepozerá divne :) Presne takýto deň plný divočiny si naše teenagerské deťúrence spolu so svojimi učiteľmi užili v piatok 2.6.2023. V šiestich zónach v škole, v parku, v záhrade plnili športové a zábavné úlohy, za ktoré získavali farebný gombík. Jazda na fúriku, písanie husím pierkom, opičia dráha, noha-ruka, tajomné živočíchy, cudzojazyčné prekážkové dráhy či preťahovanie lanom s pánom učiteľom – to je len časť dobrodružstiev. Poslednou skúškou odvahy bolo zaniesť šnúrku plnú gombíkov vedeniu školy a vymeniť ich za sladký poklad...

      pedagógovia 2.stupňa

    • Tretiaci spoznávajú našu históriu
     • Tretiaci spoznávajú našu históriu

     • Deň detí sa niesol v znamení školských výletov. Aj všetci tretiaci sa vydali na dobrodružnú cestu, ktorá ich zaviedla najskôr do Čičmian. Tu sa nachádza národopisná expozícia Považského múzea v Žiline. Deťom pani sprievodkyňa priblížila tradičný život našich predkov, ich bývanie, zamestnanie, ľudový odev a nádherné a jedinečné ľudové umenie. Navštívili sme Radenov dom a Gregorov dom. Našich žiačikov zaujali malé domčeky, v ktorých bývali veľké, mnohopočetné rodiny,  ťažko pracovali a boli vďační aj za to málo, čo mali. Aj v školách to kedysi vyzeralo ináč ako dnes. Vtedajší žiaci používali tabuľky na písanie, hrali sa s jednoduchými drevenými a látkovými hračkami. Prekrásny bol aj svadobný kroj a niektorí po prvý raz naživo videli kolovrátok. Vrcholom však bolo predstavenie čičmianskych ornamentov. Maľovali sa vápnom alebo hlineným kalom na rohy domov, tam, kde sa drevo spájalo. Nimi vyzdobené domy sú nádherné!

      Po tejto zaujímavej prehliadke sme sa pobrali do Rajeckej Lesnej, kde sme si so záujmom pozreli pohyblivý drevený betlehem, na ktorom pracoval rezbár Jozef Pekara dlhých 15 rokov.  Deti hľadali miesta na Slovensku, hrady, ale aj činnosti, ktoré vykonávali naši predkovia, napr.: stavanie mája či prácu v bani.

      Unavení, ale plní dojmov a zážitkov sme nasadli do autobusu a vydali sme sa naspäť do školy.

      Určite ste zvedaví... Nech sa páči, naša fotogaléria.

      Mgr. Antónia Ďurajková

    • Herbár v 4. B
     • Herbár v 4. B

     • Herbáre už v minulosti patrili medzi vzácne zbierky, ktoré sú spojené s liečiteľskou tematikou. Kvalitná zbierka sušených rastlín si vyžaduje veľké úsilie a hlavne dostatok času na správne sušenie. Štvrtákom sa však darilo a pripravili si ukážky rôznych bylín, ktoré pripravovali celý mesiac máj. Nechýbala púpava lekárska, sedmokráska obyčajná, jahoda lesná, podbeľ liečivý alebo lastovičník väčší. S hrdosťou prezentovali vlastnú zbierku, porozprávali o liečivých ale aj škodlivých účinkoch na ľudský organizmus. Cieľom tejto aktivity bolo naučiť žiakov spoznávať rastliny v blízkom okolí a vedieť ich využiť v lekárstve a taktiež príprave jedál v kuchyni. Ste veľmi šikovní, štvrtáci! 

       

      PaedDr. Ivana Chvalníková

    • DEŇ MATIEK A OTCOV
     • DEŇ MATIEK A OTCOV

     • Rok sa s rokom zišiel a žiaci prvého stupňa, opäť pod korunou našej lipky, vyjadrili svoje veľké poďakovanie mame a ockovi. Malí aj veľkí žiaci usilovne nacvičovali, trénovali, do jednotlivých vystúpení vložili celé srdiečko, aby potešili svojich rodičov.  Za ich láskavé slovo, pohladenie, milý úsmev či pomocnú ruku im odovzdali skromný darček v podobe kytice, uvitej z ľudových i moderných tancov, piesní a básničiek. Každá prítomná mamina i ocko s láskou v očiach prijali im venovaný kultúrny program a ich milujúce ruky ocenili každú triedu veľkým potleskom, ku ktorému sa tichým šumením pridala aj naša košatá lipka.

      ĎAKUJEME MAMI, OCKO.

                                                                                                                                              Mgr. Andrea Vozáriková

    • Prvý školský výlet
     • Prvý školský výlet

     • Hrad Strečno sa každoročne v máji a v júni stáva miestom neobvyklej školy. Nazýva sa HRADNÁ ŠKOLA! Naši prváci sa v nej naučili zaujímavé veci. Čo je to kalamár, dubenka, cisterna alebo aj to ako na hrade chladili potraviny. No a čo sa vyučovalo? Hrnčiarstvo, písanie, botanika a kováčstvo. A samozrejme aj finančná gramotnosť pri nakupovaní suvenírov. Všetci absolventi sa spokojní vrátili domov.

      Mgr. Miroslava Ohrádková, Mgr. Adriana Rumanová

    • Ako zatočiť s kyberšikanou?
     • Ako zatočiť s kyberšikanou?

     • Stalo sa vám, že niekto zverejnil Vašu fotku na sociálnej sieti s cieľom zosmiešniť Vás? Prišla Vám správa, z ktorej ste boli smutní a cítili ste sa ponížení? Čo je cyberbullying, falošný profil, hejting na internete bolo obsahom preventívnej prednášky pre piatakov, šiestakov a siedmakov. Ing. Zuzka Machárová z Oddelenia koordinácie a programov prevencie kriminality  MINV SR nám predstavila konkrétne kroky, ako my – publikum či obete – môžeme zamedziť šikane, prípadne ovplyvniť agresora. Základom je nebyť ticho, netrpieť, ale zveriť sa so svojimi pocitmi kamarátovi, pani učiteľke, rodičovi. Nezabudnime, nikto z nás nie je sám, ale držíme spolu :)

      Mgr. A. Zubáňová, Mgr. Z. Kancnýřová

    • Deň slovenčiny
     • Deň slovenčiny

     • Bol neobyčajný piatok. Druhostupniari počas dňa vchádzali do telocvične a tá sa mávnutím čarovného prútika zmenila na tajomnú komnatu, ktorá celá dýchala slovenčinou. Kľúčom k dverám bolo uhádnuť hádanku:  Daj ma na chrbát, otvor mi bruško a budeš tým najmúdrejším človekom. Kto som? Uhádli ste? Naši žiaci sa stretli so zaujímavými úlohami, ktoré sprevádzala hudba /ďakujeme, chalani/ a sladké dobroty. Ich úlohou bolo vyriešiť záhady gramatiky a literatúry, ktoré boli zamerané na logiku a vynaliezavosť, ale aj vedomosti aplikované v praxi. Od zázračných tanierikov  cez bláznivé guličky sa dostali deti na lov písmenok. Tu už museli zapojiť aj ústa, cez slamku uloviť písmeno  a zložiť cudzie slovo. A že sú naozaj šikovní, vám potvrdia deviataci, ktorí ich počas tejto akcie sprevádzali. Boli veľkou oporou p. učiteľkám slovenského jazyka. Chcete vidieť, ako to vyzeralo v piatok dopoludnia v tajomnej komnate? Pozrite si fotky...

      Mgr. M. Harmečková, Mgr. V. Macošicová, Ngr. V. Dzúriková, Mgr. N. Papánková

    • Exkurzia u hasičov
     • Exkurzia u hasičov

     • V utorok za krásneho slnečného počasia žiaci 4.A triedy navštívili bytčianskych hasičov, kde sa presvedčili o ich náročnej a zodpovednej práci. Privítal nás por. Matej Šamaj, ktorý nás sprevádzal, začal s vysvetľovaním jednotlivých činností, ktoré obsahuje náplň práce bežného hasiča. Predstavil nám vnútorné priestory, kde príjímajú hovory, majú svoju školiacu a dennú miestnosť. Potom sme sa presunuli do garáže. Tu si niektoré deti vyskúšali špeciálny hasičský odev, helmu, kyslíkovú bombu a taktiež nám predstavil špeciálny protiohňový skafander. Oboznámil nás s dopravnými prostriedkami, ktoré využívajú na zásahy. Napokon sme sa presunuli na dvor. V pripravených zásahových autách si deti vyskúšali ako je to byť vodičom hasičského auta. Deti boli nadšené z nových poznatkov a informácií. Deti si uvedomili, že práca hasiča je síce veľmi zaujímavá ale aj veľmi náročná a zodpovedná. Ďakujeme za peknú exkurziu.

       

       

       

      ​​​​​​​

      ​​​​​​​

      Mgr. M. Gališová

    • Popoludnie s futbalom
     • Popoludnie s futbalom

     • Športovci - futbalisti využili pekné slnečné počasie a zišli sa na multifunkčnom ihrisku, aby si so svojimi kamarátmi z iných tried zahrali futbal. Chlapci aj dievčatá prišli v dobrej nálade a, samozrejme, s cieľom získať čo najlepší výsledok pre svoju triedu. Keďže šport je už raz taký, že niekto vyhrá a niekomu sa darí menej, tak skončil aj tento športový deň. Futbalisti to ale zobrali športovo a veria, že nabudúce im šťastena bude priať viacej. Výsledky tohto športového popoludnia: 5. A - 5. B: 0:1, 6.A - 6. B: 1:3 , 7.B - 8. B: 1:0 , 9.A - 8. A: 0:1 , 5. B - 6. B : 1:0 , 5. A - 6. A : 1:0. Všetkým futbalistom ďakujeme za pekné športové popoludnie...

      Mgr. Tatiana Šefarová

    • Beseda s lesníkom
     • Beseda s lesníkom

     • Pozvanie na hodinu prírodovedy prijal pán Martin Hulín, ktorého povolanie lesníka je aj životnou záľubou. Ochotne a hlavne odborne dokázal žiakom priblížiť lesné spoločenstvá, ktoré sú ich srdcovou záležitosťou. Na konkrétnych pomôckach im ukázal existenciu stromov a lesných zvierat v lese. Zopakovali si rozdiel medzi ihličnatými, listnatými a zmiešanými lesmi, spomenuli lesných predátorov, princíp potravového reťazca a porozprávali sa o ochrane životného prostredia v našich slovenských lesoch. Žiaci boli aktívni, zvedavé otázky im hravo zodpovedal na konkrétnych ukážkach. Na kartičkách mali pripravených zástupcov prírodných spoločenstiev, o ktorých sa dozvedeli mnoho nového z praxe nášho hosťa. Ďakujeme, pán lesník, beseda bola veľmi zaujímavá a tvorivá. Fotogaléria 

                                                                                                                                    PaedDr.Ivana Chvalníková

    • Škaredé káčatko
     • Škaredé káčatko

     • Žiaci I. stupňa sa dnes autobusom odviezli do Žiliny, kde na nich čakalo Škaredé káčatko. Nechystali sa kŕmiť vodné vtáctvo, ich kroky smerovali do BÁBKOVÉHO DIVADLA v ŽILINE, kde ich čakali divadelní herci, pripravení predviesť svoje najnovšie divadelné predstavenie. Námet si požičali od Hansa Christiana Andersena. Na motívy jednej z jeho najznámejších rozprávok naštudovali divadielko s rovnakým názvom. Je to príbeh o zatúlanom vajíčku, z ktorého sa vyliahlo škaredé čudo. Nikto ho nechcel za kamaráta, mnohí sa mu smiali, odstrkovali ho, až sa napokon rozhodlo, že svoj rodný dvor opustí. Ako čas plynul, zo škaredého káčatka vyrástla labuť, ktorej všetci závideli jej krásu.

      Táto rozprávka už nie je žiadne mláďatko. V tomto roku oslavuje svoje 180. narodeniny, pretože prvýkrát bola uverejnená v roku 1843. Náš svet sa odvtedy veľmi zmenil - ľudia vymysleli mnoho nových strojov a prístrojov, namiešali sa nové lieky, odvážni vzlietli do vesmíru, objavili sa nové hviezdy, zvíťazilo sa nad mnohými chorobami. No napriek veľkému pokroku sa nám nepodarilo odstrániť bezcitnosť, často nám chýba tolerancia, empatia, úcta a vzájomné pochopenie. Čo je toho príčinou? Je to práve to, čoho je medzi nami veľmi veľa, s čím sa denne stretávame, na čo narážame v rôznych situáciách, na rôznych miestach, v rôznom čase, čo kvitne aj vtedy, keď všetko iné hynie. Je to ľudská hlúposť. To je tá najodolnejšia burina v ľudských vzťahoch, ktorá vie prekvapiť, ublížiť, ponížiť a narobiť veľa zla. Aj na ňu však existuje liek, je úplne zadarmo a nosíme ho pri sebe všetci. Je to naša múdrosť, úsmev, vzájomné porozumenie a láska. Nuž verme, že tak, ako škaredé káčatko zatienilo všetkých neprajníkov, aj z nás sa stane osobnosť, ktorú budú ostatní rešpektovať. O tom bola aj dnešná rozprávka v bábkovom divadle. O zraňujúcej hlúposti, ktorá v súboji s rozumom nesmie nikdy zvíťaziť! A hoci je to rozprávka starenka, veselý smiech, rozžiarené oči detí a búrlivý potlesk na konci predstavenia jasne vypovedali o tom, že sa páčila všetkým zúčastneným v hľadisku. ĎAKUJEME!

      Mgr. Viera Gabrielová

    • ROZLÚČKA SO ŠLABIKÁROM
     • ROZLÚČKA SO ŠLABIKÁROM

     • Dňa 24.5. sa naši prváci rozlúčili so Šlabikárom. 1.A sa stretla s 1.B a rozlúčka sa mohla začať. Riešili zábavné úlohy, hravou formou si opakovali vedomosti a zručnosti, ktoré nadobudli počas „ šlabikárového obdobia“. Deti nám – pani učiteľkám ukázali, že vedia správne prečítať vety, rozumejú prečítanému textu a dokonca výborne zvládli i písanie zapamätaných slov. Potom sa Šlabikáru „poďakovali“ a zviazali ho stuhou. Veríme, že našim šikovným prváčikom sa bude dariť a zvládnu i čítanie z čítanky.

      Mgr.Adriana Rumanová

    • Hrdinovia internetu
     • Hrdinovia internetu

     • Naši štvrtáci sa aktívne zapojili do celoslovenského programu  Hrdinovia internetu, ktorý bol vyvinutý s cieľom naučiť deti zručnosti, ktoré im pomôžu správať sa na internete bezpečne a zodpovedne. Na hodinách sa zoznámili s internautmi, ktorí v hre INTERLAND učia deti pravidlá digitálnej bezpečnosti. Naše úsilie bolo odmenené, pretože v celoslovenskej súťaži PRERÝMUJ SA K BEZPEČNOSTI boli ocenené obidva tímy z našej školy. COOL TEAM zo 4.B vyhral 1.miesto a ANTIVÍRUSÁCI zo 4.A získali 4. miesto. Cena je naozaj skvelá! Víťazi absolvujú výlet do Bratislavy a navštívia sídlo GOOGLE.

      Mgr. Miroslava Ohrádková

    • Športové popoludnie s vybíjanou
     • Športové popoludnie s vybíjanou

     • Štvrtkové popludnie sa na našej škole nieslo športovým nádychom. Dievčatá aj chlapci / teda zmiešané družstvá/ , trávili svoj voľný čas v telocvični, kde si medzi sebou zahrali priateľské zápasy vo vybíjanej. Prišli športovci z  5.A , 5.B, 6.A, 6.B, 7.A, 7.B. Nálada bola výborná a športovým pokrikom ich prišli povzbudzovať aj ich spolužiaci. Rozhodcovskú píšťalku si vyskúšal Sebastián Paiš z 9.A triedy. Takto sa darilo jednotlivým triedam: v zápase piatakov bola v presile 5.A. Šiestacky zápas skončil výhrou 6.B. 7. A zvíťazila nad 7.B. Výhre nad 5.A sa potešila 6. B. Piataci z 5. B zdolali 6. A. Ďalšiemu víťazstvu sa tešila 7. A, ktorá si zahrala so 6. B. Posledná výhra patrila 7. B, ktorá zvíťazila nad 6. A. Všetkým ďakujeme za účasť a príjemne strávené popoludnie!

      Mgr. T. Šefarová

  • Zvonenia

   Piatok 29. 9. 2023
  • Kontakty

   • Základná škola, Eliáša Lániho 261/7 Bytča, 014 01
   • 0905 768 638
   • Ul. Eliáša Lániho 261/7 014 01 Bytča Slovakia
   • PhDr. Mária Torousová - 0911 552 223 maria.torousova(at)zselaniho.sk
   • Mgr. Ivana Valientíková - I. stupeň - 0911 586 580 ivana.valientikova(at)zselaniho.sk Mgr. Angelika Zubáňová - II. stupeň - 0904 592 133 angelika.zubanova(at)zselaniho.sk
   • Mgr. Zuzana Kancnýřová - 0911 552 227 skola(at)zselaniho.sk
   • Ľubica Slotíková - 0905 768 638 lubica.slotikova(at)zselaniho.sk
   • Mgr. Leona Kováčová - 041 553 39 79, 0944 100 883
  • Prihlásenie