Vedeli ste, že Devínsky hrad patrí spolu s Bratislavským a Nitrianskym hradom k najstarším,
historicky doloženým hradným objektom na Slovensku? Určite áno a možno ste aj niektorý
navštívili. Viete, kedy a ako boli postavené, kto bol ich vlastníkom, či o nich existuje nejaká
povesť?
Tak s týmito otázkami sa pasovali naši šiestaci. Aj keď sa už blíži koniec školského roka, pustili
sa do veľkého projektu pod názvom Stredoveký hrad. V rámci výtvarnej výchovy a techniky
vytvárali z kartónu makety stredovekého hradu. Na hodinách dejepisu sa zase venovali ich
histórií a vytvárali projekty o histórií slovenských hradov. Tak naši žiaci opäť ukázali, akí vedia
byť šikovní.
Stredoveké hrady
- 15
Po stopách finančných inštitúcií v našom meste
Úver, sporenie, účet, platobná karta, to sú všetko pojmy, ktoré sprevádzali našich piatakov celý školský rok na hodinách finančnej gramotnosti. Spolu s malými permoníkmi – Barborkou a Klimkom, ktorí bývali v podzemných chodbách zlatého mesta Kremnica, spoločne spoznávali svet financií. Veľmi ich zaujímali inštitúcie, ktoré zabezpečujú pohyb peňazí v ekonomike – banky, sporiteľne, poisťovne. Dozvedeli sa, že banky sú finančné inštitúcie, ktoré zhromažďujú úspory a realizujú peňažné operácie. V rámci odkrývania „bankových tajomstiev“ sa vybrali priamo do mesta na exkurziu s cieľom spoznať a zistiť, koľko obchodných bánk máme v našom malom mestečku Bytča. Zastavili sme sa aj pri bankomate, kde sme si vysvetlili, na aké nástrahy si majú dávať pozor pri výbere hotovosti. Na miesta, ktoré sme navštívili, budú v blízkej budúcnosti prichádzať ako klienti, podnikatelia alebo zamestnanci bánk.
Ing. Gabriela Gašparíková
Poškodenia DNA
DNA, čiže deoxyribonukleová kyselina je nositeľkou genetickej informácie bunky, riadi jej rast, delenie i regeneráciu. Jej hlavnou úlohou je odovzdávať genetickú informáciu novým bunkám. Tento proces nie je vôbec jednoduchý a práve preto má DNA svoj vlastný opravný mechanizmus. Vo väčšine prípadov funguje pri delení buniek všetko správne. No občas sa vyskytne aj nejaká tá chyba. Jej dôsledok sa prejaví ako poškodenie DNA – tzv. mutácia. Aké druhy poškodenia DNA môžu byť a aké majú následky na život človeka, tým sa vo svojich projektoch zaoberali žiaci 8.B triedy. Väčšina z nich sa zamerala na trizómiu 21. páru chromozómu, pre verejnosť známejšiu ako Downov syndróm. Mimochodom, vedeli ste, že práve 21. chromozóm je v našom ľudskom tele úplne najmenší?
4Mgr. Zuzana Kamasová
Smolenický zámok a jaskyňa Driny
Boli ste už niekedy na Smolenickom zámku? Nie? Tak by ste určite mali ísť. Žiaci 7.A a 7.B triedy navštívili Smolenický zámok, ktorý slúži nielen ako kultúrna pamiatka, ale stretávajú sa tu aj vedci z celého Slovenska. Ak by ste chceli, môžete sa v ňom aj ubytovať, usporiadať oslavu či svadbu.
Expozícia zámku nie je príliš bohatá, nakoľko jeho veľká časť je umiestnená v neďalekom Červenom Kláštore, ale krásne prostredie tohto zámku stojí naozaj za návštevu.
Počas teplého dňa sme sa schladili návštevou jaskyne Driny. Je to jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku. Nie je príliš veľká – jej prehliadka trvala len 40 minút. Poviete si, že dosť? My sme mali pocit, že sme ju prešli za 10 minút. Vďaka skvelým sprievodkyniam sme sa dozvedeli veľa nových informácií. Uchvátila nás aj výzdoba jaskyne a krátku chvíľku nás sprevádzali i netopiere, ktoré sa v nej nachádzajú.
Koniec výletu jednoznačne patril nákupom. Tie si mali žiaci možnosť užiť v meste Trnava. 😊
20Mgr. Zuzana Kamasová
Prvá pomoc
V stredu 07.06.2023 sa uskutočnil 3. ročník súťaže poskytovania prvej pomoci na Strednej zdravotnej škole v Považskej Bystrici.
Našu školu reprezentovali žiačky 8. ročníka – Nelka Hofericová, Vaneska Labudová a Vaneska Kypusová. Súťaže sa zúčastnilo 11 družstiev z okolitých základných škôl. Pripravené boli nielen súťažné, ale i vzdelávacie stanoviská, kde ich žiačky strednej školy oboznámili napr. so správnym spôsobom poskytnutia prvej pomoci umelého dýchania malým deťom, či s technikou tejpovania.
Dievčatá si svoje vedomosti a praktické zručnosti preverili v 5 súťažných úlohách – masáž srdca, autonehoda, zranenie v telocvični, výbuch bomby a vedomostný test. Ich úlohou bolo zhodnotiť danú situáciu a poskytnúť prvú pomoc.
Napriek obrovskému nasadeniu sa im nepodarilo boj o prvé tri miesta vyhrať, ale zato si odniesli množstvo nových skúseností, zážitkov i milé darčeky.
4Mgr. Zuzana Kamasová
Školský výlet - skanzen Havránok
Vo štvrtok sa žiaci 4.A a 4.B vybrali po stopách Keltov. Autobusom sme sa prepravili do Liptovského Mikuláša a potom k Liptovskej Mare. Po štvrťhodinke šľapania do kopca sme sa ocitli v archeologickom múzeu v prírode - Havránok. Dozvedeli sme sa tu mnoho o živote Keltov, Germánov, Slovanov - ako žili, aké obydlia si stavali, čo chovali a pestovali, ako sa stravovali a obliekali. Vžiť sa do ich kože nám pomohlo aj to, že sme mali možnosť navštíviť aj jeden z keltských príbytkov. Celú našu prehliadku sme zavŕšili kúpou drobných suvenírov, ktoré nám budú pripomínať dnešný deň. Cestou k autobusu sme sa kochali nádherným výhľadom na Maru a okolité dedinky. Po ceste domov sme sa zastavili v malebnom prostredí krásnej prírody dolného Liptova - Krajinke, kde sme mohli zblízka vidieť chov oviec, vrátane ich pasenia a spracovania ovčieho mlieka. Spokojní a príjemne unavení sme sa vrátili domov.
9Mgr. Martina Gališová
Plavecký výcvik v druhom ročníku
Aj tento školský rok v termíne od 5.6. – 9.6. 2023 absolvovalo 50 žiakov druhého ročníka základný plavecký kurz na Mestskej krytej plavárni v Žiline. Prvý deň výcviku si skúsení tréneri otestovali a začlenili žiakov do jednotlivých skupín podľa ich preukázaných schopností. Nasledujúce dni boli potom už v znamení usilovného tréningu. Rozcvičenie na suchu, plávanie, prestávka a opäť plávanie. Neplavci sa počas týždňa postupne osmelili, urobili prvé krôčiky v ponáraní, nezľakli sa splývania, dokonca nazreli aj do tajov plávania s pomocou penových pomôcok. Tí, ktorí o spôsoboch plávania čo to vedeli, sa zdokonaľovali. Postupne prechádzali plaveckými štýlmi kraul, prsia i znak. Záver každého dňa patril obľúbeným hrám ( lovenie predmetov, šmýkačka, vláčik, skoky do vody ...) ako odmena za snahu našich druhákov.
38Mgr. Andrea Vozáriková
Cesta do praveku
Blíži sa koniec školského roka a naši druháci nielen finišujú vo svojej usilovnej práci na vyučovaní, ale navštívili aj jednu z atrakcií Slovenska. Na školský výlet sa vybrali do Bojníc a prezreli si opäť otvorený dinopark DINONO. V areáli mali možnosť vidieť dinosaurov v životnej veľkosti na obrovskej rozlohe, ktoré prekvapili druhákov vydávaním zvukov, autentickými pohybmi – mávanie krídlami, otáčanie hlavou či rôznymi časťami tela. Informačné tabule pri jednotlivých exponátoch poskytli žiakom veľa zaujímavostí ohľadom života týchto pradávnych tvorov. Prečítať ich mená vôbec nebolo ľahké a v niektorých prípadoch boli dobrým jazykolamom. Čas pri objavovaní plynul neskutočne rýchlo a druháci sa nakoniec zo svojej výpravy museli z minulosti preniesť do prítomnosti. Unavení, ale zato plní zážitkov, sa opäť vrátili domov.
38Mgr. Andrea Vozáriková
Beseda so spisovateľkou Martou Harajdovou
Do fotogalérie bol pridaný nový album Beseda so spisovateľkou Martou Harajdovou.
Dňa 13. 06. 2023, sa žiaci tretieho ročníka zúčastnili na besede v mestskej knižnici so spisovateľkou Martou Harajdovou. Pani spisovateľka nám predstavila svoje zbierky básní s názvami: Teraz, Takto, z ktorých nám predniesla ukážku básne a opísala nám symboliku ilustrácií, čo majú predstavovať. Žiakom však boli bližšie príhody, ktoré pani Harajdová napísala o svojom psíkovi Bakovi. Prečítala žiakom pár úryvkov z knihy „Ahoj, ja som Bak“. V ďalšej časti besedy dala pani spisovateľka možnosť čítať žiakom z jej knihy. Žiaci boli veľmi aktívni a mnohí si vyskúšali čítať pred ostatnými. Taktiež kládli pani Harajdovej otázky, ktoré ich zaujímali o knihe. Na konci besedy pani Harajdová podpísala jednej žiačke knihu a rozdávala žiakom svoje záložky do kníh so svojím autogramom. Pani spisovateľka na záver povzbudila žiakov k písaniu a k tomu, aby sa nevzdávali svojho sna, ak sa chcú stať raz spisovateľmi.
Mgr. Mária Blašková
Oswienčim-holokaust
Viete, čo znamená cudzie slovo holokaust? Pochádza z gréckeho slova holo, čo znamená celý, a kaustos- spáliť. Naši deviataci sa vybrali po smutnej ceste židovských väzňov. Oswienčim - koncentračný tábor, ktorý bol postavený počas druhej svetovej vojny a smrť v ňom našlo vyše milión ľudí. Naša cesta smerovala cez Auschwitz, čo je štyridsaťtisícové mesto v Malopoľskom vojvodstve ležiace pri ústí rieky Solydo Visly. Počas druhej svetovej vojny tu bol vybudovaný koncentračný tábor v areáli bývalých kasární. Žiaci si prezreli ubytovacie časti, lemujú ich fotografie väzňov, ktorí zahynuli v tomto tábore. Najsmutnejším zážitkom pre nás boli vlasy, topánky a riad, ktorý tu zostal. Plynová komora, ktorá sa zachovala, odráža skutočné ľudské utrpenie. Aj my sme pocítili zo všetkých stien úzkosť, bolesť a nepredstaviteľnú hrôzu. Na našich žiakoch bolo vidieť vážnosť, s akou vychádzali z koncentračného tábora. Atmosféra strachu a desu je aj po toľkých rokoch živá. Poučme sa z minulosti a nepripustime opakovanie chýb v budúcnosti...
3Mgr. Harmečková a Mgr. Šefarová
Thurzova kreatívna Bytča
Okresný úrad Bytča a Štátny archív v Žiline so sídlom v Bytči vyhlásil výtvarnú a literárnu súťaž pre žiakov základných a materských škôl Thurzova kreatívna Bytča. Aj naši šikovní žiaci sa zapojili do tejto súťaže. Výtvarné spracovanie Bytče sa veľmi podarilo Elke Voloníkovej 6.A, Paťke Gašparíkovej 6.B a Dominike Gašparíkovej 9.A. Teraz im veľmi držme palce, aby ich krásne výtvarné práce boli prvé.
Mgr. S. Paraličová
Sladká hodina slohu
Múdre sovičky z 3.C zažili nevšednú sladučkú hodinu slohu. Za domácu úlohu mali napísať osvedčený recept na sladkú či slanú dobrotu. Všetky deti sa úlohy zhostili s veľkým nadšením. Nielenže napísali výnimočné rodinné recepty, ale aj kreslili a spolu s usilovnými maminami dokonca aj piekli. Lavice v 3.C sa prehýbali pod všakovakými koláčikmi, perníkmi, muffinami, orechovníkmi, makovníkmi, lekvárovými buchtami aj slanými slimáčikmi a sezamovými tyčinkami. Hodina to bola veru kráľovská! Deti chválili a ospevovali svoje sladké aj slané dielka. Podelili sme sa aj s kamarátmi z iných tried a ponúkli sme aj deti a pani vychovávateľky v družine. Všetkým neskutočne chutilo a pýtali si recepty. A tak sme sa rozhodli, že sa v 3.C zahráme na vydavateľov a ilustrátorov a spoločne vydáme NAŠU KNIŽOČKU RECEPTOV. Určite sa vám už zbiehajú slinky... Kuk do našej fotogalérie.
5Mgr. Antónia Ďurajková
Podporte našu školu
Šťukes je maskotom edukačnej súťaže, ktorú už 5. rok organizuje SSE. Veselý vypínač učí deti v školách ako hravo môžu šetriť energiu pri každodenných aktivitách.
Deti z 1.B pracovali na projekte, ktorý bol vybratý medzi 15 najoriginálnejších prác. Súťaž pokračuje a naša škola má možnosť získať aj finančné ocenenie.
Podporte nás a do komentára napíšte 8.
https://www.facebook.com/stredoslovenskaenergetika/videos/644973014144953
Ďakujeme!
Mgr.Miroslava Ohrádková
Návšteva u Permoníkov
Naši piataci sa na Deň detí vydali po stopách Permoníkov, o ktorých si rozprávali počas školského roka na hodinách Finančnej gramotnosti. Ich cesta viedla do Zlatej Kremnice. Našou prvou zastávkou bol mestský hrad, ktorý sa týči nad mestom. Jeho vyhliadková veža so 127 schodmi ponúkla nádhernú scenériu kremnických vrchov. V Kostole sv. Kataríny, patrónky mesta, si vypočuli legendu o nájdení zlatej žily v Kremnici. Následne sme sa presunuli do Múzea mincí a medailí, kde sme si prezreli expozíciu „Líce a rub peňazí“. Videli sme 140 kg vážiacu zlatú tehlu, nahliadli sme do podzemia múzeá, kde sme hľadali našich stratených Permoníkov. Pani Agáta z NBS nám zážitkovou formou priblížila problematiku finančnej gramotnosti. Na pamiatku si každý mohol vyraziť svoju vlastnú mincu. Na záver sme sa zastavili v medovníkovej (Permoníkovej) cukrárni, ktorá vyrába perníky už 100 rokov. Unavení, ale plní zážitkov a nových získaných vedomostí sme sa vrátili domov.
5Ing.G. Gašparíková, Mgr. M. Macková
Výlet do Nitry
Žiaci šiesteho ročníka začali mesiac jún výletom do Nitry . Skôr, ako zavítali do mesta sa poprechádzali v Arboréte Mlyňany. Navštívili sme aj Nitriansky hrad, kde sa dozvedeli zaujímavé informácie o Katedrále sv. Emeráma. Pokochali sa výhľadom z hradných múrov na mesto. Nakoniec sme sa prešli historickým centrom a výlet ukončili nákupom darčekov.
9Mgr. M. Paišová Durcová, Mgr. Veronika Macošincová
Medzinárodný deň detí
Začiatok júna je každoročne spätý s najkrajším sviatkom - Medzinárodným dňom detí. Pre všetky deti našej školy si ako každý rok, tak aj tento, pani vychovávateľky zo Školského klubu Slniečko, pripravili nádherný a bohatý program na Futbalovom ihrisku v Hliníku nad Váhom. Deti si zašportovali, v niektorých disciplínach aj zasúťažili, no predovšetkým sa zasmiali a skvelo sa zabavili. Majstrovsky a obratne zvládli KLOKANKA, RÝCHLU KVAPKU, ATLÉTKA, NEZBEDNÉHO HOPÍKA, SUPER TREFU, ale aj ZÁBAVNÉ ÚLOHY Z TAJOMNÝCH OBÁLOK. Deti z ihriska odchádzali nielen s medailou na krku, ale aj s kopou veselých zážitkov.
24Mgr. Lucia Belúchová
Výlet do Múzea SNP
Pomaly sa blíži koniec školského roka a ten je spojený s koncoročnými výletmi. Aj žiaci 8.A a 8.B triedy spoznávali krásy a históriu Slovenska. Zavítali do Múzea SNP v Banskej Bystrici. Po ceste mali veľké šťastie, lebo na ich trase práve prebiehali preteky veteránov, a tak okrem krásnej slovenskej prírody videli aj množstvo pekných historických vozidiel.
V Múzeu SNP pani lektorka premietla žiakom krátky dojímavý príbeh zo života detí počas vojny a potom rozprávala príbehy pamätníkov SNP. Chlapcov a dievčatá zaujala aj vojenská technika. Výletníci si pozreli historické námestie Banskej Bystrice. Z múzea a historického centra odchádzali plní nezabudnuteľných dojmov.
7Mgr. Paraličová, Mgr. Litvíková
Deň, ktorý patril deťom...
Viete, čo je perfektné na povolaní učiteľa? Môžete byť stále dieťaťom, baviť sa a skákať a tancovať a hrať hry, pričom sa na vás nikto nepozerá divne :) Presne takýto deň plný divočiny si naše teenagerské deťúrence spolu so svojimi učiteľmi užili v piatok 2.6.2023. V šiestich zónach v škole, v parku, v záhrade plnili športové a zábavné úlohy, za ktoré získavali farebný gombík. Jazda na fúriku, písanie husím pierkom, opičia dráha, noha-ruka, tajomné živočíchy, cudzojazyčné prekážkové dráhy či preťahovanie lanom s pánom učiteľom – to je len časť dobrodružstiev. Poslednou skúškou odvahy bolo zaniesť šnúrku plnú gombíkov vedeniu školy a vymeniť ich za sladký poklad...
13pedagógovia 2.stupňa
Tretiaci spoznávajú našu históriu
Deň detí sa niesol v znamení školských výletov. Aj všetci tretiaci sa vydali na dobrodružnú cestu, ktorá ich zaviedla najskôr do Čičmian. Tu sa nachádza národopisná expozícia Považského múzea v Žiline. Deťom pani sprievodkyňa priblížila tradičný život našich predkov, ich bývanie, zamestnanie, ľudový odev a nádherné a jedinečné ľudové umenie. Navštívili sme Radenov dom a Gregorov dom. Našich žiačikov zaujali malé domčeky, v ktorých bývali veľké, mnohopočetné rodiny, ťažko pracovali a boli vďační aj za to málo, čo mali. Aj v školách to kedysi vyzeralo ináč ako dnes. Vtedajší žiaci používali tabuľky na písanie, hrali sa s jednoduchými drevenými a látkovými hračkami. Prekrásny bol aj svadobný kroj a niektorí po prvý raz naživo videli kolovrátok. Vrcholom však bolo predstavenie čičmianskych ornamentov. Maľovali sa vápnom alebo hlineným kalom na rohy domov, tam, kde sa drevo spájalo. Nimi vyzdobené domy sú nádherné!
Po tejto zaujímavej prehliadke sme sa pobrali do Rajeckej Lesnej, kde sme si so záujmom pozreli pohyblivý drevený betlehem, na ktorom pracoval rezbár Jozef Pekara dlhých 15 rokov. Deti hľadali miesta na Slovensku, hrady, ale aj činnosti, ktoré vykonávali naši predkovia, napr.: stavanie mája či prácu v bani.
Unavení, ale plní dojmov a zážitkov sme nasadli do autobusu a vydali sme sa naspäť do školy.
Určite ste zvedaví... Nech sa páči, naša fotogaléria.
23Mgr. Antónia Ďurajková
Herbár v 4. B
Herbáre už v minulosti patrili medzi vzácne zbierky, ktoré sú spojené s liečiteľskou tematikou. Kvalitná zbierka sušených rastlín si vyžaduje veľké úsilie a hlavne dostatok času na správne sušenie. Štvrtákom sa však darilo a pripravili si ukážky rôznych bylín, ktoré pripravovali celý mesiac máj. Nechýbala púpava lekárska, sedmokráska obyčajná, jahoda lesná, podbeľ liečivý alebo lastovičník väčší. S hrdosťou prezentovali vlastnú zbierku, porozprávali o liečivých ale aj škodlivých účinkoch na ľudský organizmus. Cieľom tejto aktivity bolo naučiť žiakov spoznávať rastliny v blízkom okolí a vedieť ich využiť v lekárstve a taktiež príprave jedál v kuchyni. Ste veľmi šikovní, štvrtáci!
3PaedDr. Ivana Chvalníková
Zvonenia
Nedeľa 27. 4. 2025Kalendár
- máj
- 09
- ÚC - Športovo - branné hry
5.A, 5.B, 5.C, 6.A, 6.B, 7.A, 7.B, 8.A, 8.B, 9.A, 9.B - 9. 5.
5 - Školská udalosť
- ÚC - Športovo - branné hry
- máj
- 09
- ÚC - Evakuácia školy
5.A, 5.B, 5.C, 6.A, 6.B, 7.A, 7.B, 8.A, 8.B, 9.A, 9.B - 9. 5.
2 - Školská udalosť
- ÚC - Evakuácia školy
- máj
- 02
- Nácvik evakuácie školy v prípade mimoriadnej situácie
5.A, 5.B, 5.C, 6.A, 6.B, 7.A, 7.B, 8.A, 8.B, 9.A, 9.B - 2. 5.
5-6 - Školská udalosť
- Nácvik evakuácie školy v prípade mimoriadnej situácie
- máj
- 02
- ÚC - Dopravná výchova
5.A, 5.B, 5.C, 6.A, 6.B, 7.A, 7.B, 8.A, 8.B, 9.A, 9.B - 2. 5.
2 - Školská udalosť
- ÚC - Dopravná výchova
- máj
- 02
- ÚC - Ochrana zdravia a prírody. Poučenie o BOZ
5.A, 5.B, 5.C, 6.A, 6.B, 7.A, 7.B, 8.A, 8.B, 9.A, 9.B - 2. 5.
4 - Školská udalosť
- ÚC - Ochrana zdravia a prírody. Poučenie o BOZ
- máj
- 02
- ÚC - Riešenie mimoriadnych udalostí
5.A, 5.B, 5.C, 6.A, 6.B, 7.A, 7.B, 8.A, 8.B, 9.A, 9.B - 2. 5.
1 - Školská udalosť
- ÚC - Riešenie mimoriadnych udalostí
- máj
- 02
- ÚC - Zdravotná príprava
5.A, 5.B, 5.C, 6.A, 6.B, 7.A, 7.B, 8.A, 8.B, 9.A, 9.B - 2. 5.
3 - Školská udalosť
- ÚC - Zdravotná príprava
- apr
- 29
- Po stopách zlata - Kremnica
5.A, 5.B, 5.C - 29. 4.
- Školská udalosť
- Po stopách zlata - Kremnica