• Projekty o planétach
     • Projekty o planétach

     •  

      Posledné vyučovacie hodiny geografie v 5.A a v 5.B triede sa niesli v duchu vesmíru a všetkého, čo sa v ňom nachádza. Naši šikovní piataci dostali za úlohu vypracovať si v skupinkách projekt o slnečnej sústave a planétach. Ich fantázia, kreativita a usilovnosť nepozná hraníc. Vytvorili nádherné diela, ktoré by sme im mnohí dospelí mohli len závidieť. Presvedčte sa sami v týždni od 4.10. do 10.10., kedy budú ich práce vystavené na 2. poschodí na chodbe našej školy pri príležitosti pripomenutia si Svetového kozmického týždňa.

      Mgr. Zuzana Dobroňová

       

    • Jesenný literárny piknik
     • Jesenný literárny piknik

     • Tohtoročná jeseň nás všetkých prekvapila nezvyčajne teplým a slnečným babím letom. Počasie v týchto dňoch priam vyzýva, aby sme si vychutnali čo najviac chvíľ vonku. Preto sa pani učiteľky slovenského jazyka so svojimi žiakmi rozhodli usporiadať v utorok popoludní v parku piknik. Nebolo to však také obyčajné posedenie v tráve! Okrem sladkých a slaných pochutín sme do povinnej piknikovej výbavy zaradili aj knihu. Či už takú, ktorú deti čítali a patrí medzi ich najobľúbenejšie, alebo takú, ktorá dlho ležala na poličke v izbe a zatiaľ ju nik neotvoril. Na „stretko“ pri soche Štefánika prišla hŕba detí s knihou v ruke. Dvere mali otvorené všetci žiaci druhého stupňa. Zarytí knihomoli, ale aj tí, ktorí zatiaľ na knihy zazerajú z kúta. Rozložili sme deky, využili sme i lavičky v parku, chrumkali sme prinesené dobroty a rozprávali sa o obľúbených knihách a žánroch, čítaní, spôsoboch výberu knihy v knižnici alebo kníhkupectvách. Priestor dostali aj e-knihy, čítačky, podcasty. Veľa sme sa o sebe navzájom dozvedeli, zasmiali sa i zahrali. Hlavne sme prežili krásny deň so super ľuďmi a zistili sme, že kniha nie je mŕtva, pretože stále má v živote mladých ľudí miesto. Všetkým, ktorí prišli, patrí veľká pochvala. Tešíme sa na ďalšie podobné akcie.

      Mgr. V. Dzúriková, Mgr. N. Papánková

    • Výhra je už doma
     • Výhra je už doma

     • Na tento deň sa deti z 2.B už dlho tešili. Po opätovnom úspechu našej školy v jubilejnom 5. ročníku Edukačnej súťaže so Šťukesom sa generálny riaditeľ spoločnosti SSE, JUDr. Zdeněk Schraml  s nami stretol a odovzdal  symbolický šek k finančnej výhre pani riaditeľke PhDr. Márii Torousovej. Druhákov očaril maskot Šťukes, ktorý si s nami aj zatancoval.

      Veselú oslavu sme zakončili narodeninovou tortou od Šťukesa. Ďakujeme!

      Mgr. Miroslava Ohrádková

    • Dobrodružstvá s Osmijankom
     • Dobrodružstvá s Osmijankom

     • O Osmijankovi a jeho vernom priateľovi Osmidunčovi čítajú deti na Slovensku už niekoľko generácií. Zažiť s ním však spoločné zážitky, to už je iná vec! Druháci sa za nimi vydali do Krajskej knižnice v Žiline. Cesta to bola veru nevídaná. Autobusom sme sa previezli po takmer všetkých dedinách na okolí, až sme dorazili do Zázračnej krajiny.

      A či to tam bolo na dobrodružstvo súce, to vám povieme nabudúce. No ak ste zvedaví, pozrite si fotografie.

      Mgr. Miroslava Ohrádková

    • Darovanie krvi
     • Darovanie krvi

     • Dňa 19.9.2023 sa na našej škole premenila telocvičňa na tranfúznu stanicu.

      Prišlo 31 ľudí s veľkým srdcom, 31 hrdinov, ktorí nezištne pomáhajú tým, ktorí to najviac potrebujú. Dovoľte mi vysloviť poďakovanie všetkým darcom krvi, ktorí sa opakovane vracajú na čakajúce lehátko, aby kvapkou po kvapke darovali s láskou vzácny dar na záchranu iných, na zmiernenie bolesti, utrpenia, na záchranu života.

      Darcovia krvi doslovne darujú seba, aby zachránili zdravie a život iných.

      Darovať prišli p. učiteľky našej školy, pani riaditeľka, rodičia, bývalí žiaci, pani riaditeľka CVČ a tiež p. učiteľka Spojenej školy internátnej v Bytči.

      Ešte raz darcom veľká vďaka a veľa zdravia!

      Mgr. Tatiana Šefarová

    • ITV Jabloň
     • ITV Jabloň

     • Bol raz jeden strom, plno jabĺk v ňom.

      Všelijaké – veľké, malé. Plno detí pod ním stále.

      Dnes sa v našej škole uskutočnil vitamínový deň pod názvom – JABLOŇ. Prostredníctvom školského rozhlasu sa žiaci dozvedeli, že vitamíny sú pre zdravie dôležité a taktiež aj zopár zaujímavostí o jablku. Potom sa z našich tried stali „tvorivé dielne“, deti tvorili rôzne postavičky, autíčka, loďky, ježkov, stromy plné jabĺčok či chutné šalátiky alebo ovocné jednohubky. Výrobky sme si vystavili a na zdravom jedle sme si pochutnali. Ďakujeme všetkým za aktívny prístup a veríme, že zdravej výžive sa budú venovať po celý rok.

       

                                                                                                                                              

                                                                                                                                                 Mgr.Adriana Rumanová   

     • Medzinárodný deň pozitívneho myslenia a čokolády

     • Septembrová trinástka nie je ani zďaleka nešťastným číslom. V tento deň si máme navodiť dobrú náladu a znovu objaviť chuť do života. Ak spojíme pozitívne myslenie s konzumáciou voňavej čokolády, máme recept na krásny deň. Všetci vieme, že vo svete i v našich súkromných životoch sa stávajú veci, pri ktorých je nám skôr smutno. Napriek tomu nechceme zostať sedieť nešťastní v kúte a plakať nad rozliatym mliekom. Všetky problémy majú riešenie a ľahšie sa hľadá s úsmevom na tvári.

      V duchu tejto filozofie sme 13. september prežili aj v našej škole. Dobrá nálada a čokoláda sa dostali na viaceré vyučovacie hodiny. Žiaci 8.A si v spolupráci so Žiackou školskou radou pripravili program, s ktorým prekvapili svojich spolužiakov na druhom stupni počas prvej vyučovacej hodiny. Slovo, pieseň, tanec, hudba, balóniky a ochutnávka čokolády sa postarali o to, že úsmev nechýbal na žiadnej tvári. Čokoláda sa vkradla i na hodiny slovenského jazyka v šiestych triedach. Deti sa dozvedeli o mýtoch a faktoch, ktoré kolujú o čokoláde. Skúmali pôvod tejto sladkej pochúťky. Samozrejme, nechýbala ani ochutnávka rôznych príchutí čokolády, ale so zaviazanými očami. Základy finančnej gramotnosti neboli tentokrát len o peniazoch, žiaci nakupovali čokoládové cukrovinky a rozprávali sa o čokoláde. Piataci ukončili vyučovanie s tónmi populárnej piesne od Michala Davida Nonstop, ktorá vás nabije pozitívnou náladou. Poprajme si teda s úsmevom mnoho príjemných dní.

      Kratučké zamyslenie na záver: „Nehovorte, čo chcete urobiť, urobte to.“

    • Vitajte v Školskej knižnici
     • Vitajte v Školskej knižnici

     •  

       

       

      ​​​​​​​

      Školská knižnica na Ulici Eliáša Lániho disponuje širokou škálou knižných zbierok, ktoré poskytujú zaujímavé informácie z krásnej literatúry, rovnako odborné publikácie z rôznych oblastí alebo encyklopédie. Je rozdelená na dva sektory – žiaci 1. stupňa nájdu knižnicu na prvom poschodí a starší žiaci o poschodie vyššie. Čitatelia si môžu knihy vypožičať alebo prečítať priamo v priestoroch knižnice. Knižničný fond priebežne dopĺňame novými a atraktívnymi titulmi. Najväčší záujem je o rozprávkové, dobrodružné a sci-fi príbehy pre všetky vekové kategórie. Školská knižnica je otvorená v pondelok od 12,30 - 13, 30 hod. Tešíme sa na vás všetkých, príďte nás navštíviť! Vedúca školskej knižnice je PaedDr. Ivana Chvalníková.

        PaedDr. Ivana Chvalníková

    • Aj čokoláda má sviatok
     • Aj čokoláda má sviatok

     • 13.september bol pre nás deti z 2.A veľmi príjemným dňom. Pripomenuli sme si Medzinárodný deň čokolády. Ráno sme sa rozospievali piesňou o čokoláde a aby sa nám dobre po celý deň pracovalo, začali sme čokoládovými hádankami. Na čítaní sme sa dozvedeli, že čokoláda sa získava z kakaových rastlín, kto ju priniesol do Európy a aké druhy poznáme. Čokoládové príklady nám osladili matematiku a tiež sme navrhli vlastný obal čokolády. Na záver sme si všetci pochutnali na našej obľúbenej pochúťke, veď je okamžitým zdrojom energie, pomáha odstraňovať stres a zároveň v nás vyvoláva príjemné pocity.

                 Mgr.Adriana Rumanová    

    • Týždeň v pohybe - Beh Terryho Foxa
     • Týždeň v pohybe - Beh Terryho Foxa

     • V piatok 8.9. sme sa vybrali so žiakmi 1. stupňa na futbalové ihrisko v Bytči. Pripomenuli sme si Terryho Foxa a jeho charitatívny beh naprieč Kanadou. Neobišli sme ani športovú halu a multifunkčné ihrisko, kde boli pre deti pripravené rôzne športové aktivity. Žiaci si užili krásne slnečné dopoludnie plné hier a dobrej zábavy​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​.

                                                                                                                                                      Mgr. Martina Gališová

    • Jesenné účelové cvičenie 2023
     • Jesenné účelové cvičenie 2023

     • Prierezová téma Ochrana človeka a zdravia sa v základných školách spravidla realizuje prostredníctvom samostatných organizačných foriem vyučovania – účelových cvičení. Integruje postoje, vedomosti a zručnosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách. Podobne pri pobyte a pohybe v prírode, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie.

      Hneď na začiatku školského roka naši žiaci  predviedli nielen svoje teoretické znalosti, ale najmä praktické zručnosti pri riešení mimoriadnych situácií, evakuácii školy, zdravotnej a dopravnej príprave. Pri presune po pochodovej trase hravo splnili všetky úlohy a čas im ostal aj na športové a oddychové hry. A hoci sme sa v prírode správali zodpovedne, predsa  sme si len neodpustili zborové a hlasné: Dnešnému účelovému cvičeniu nazdar! ZDAR!!!

      Ing. I. Macek, Mgr. A. Zubáňová

    • Beh Terryho Foxa
     • Beh Terryho Foxa

     • Vo štvrtok 7.9.2023 sa žiaci ročníkov 5.-9. zúčastnili každoročného BEHU TERRYHO FOXA. História tohto behu sa viaže na životný príbeh mladého Kanaďana, ktorému sa v 18. rokoch zmenil život. Amputovali mu nohu postihnutú rakovinou kosti. Túžil však niečo podniknúť, čo by pomohlo v boji s touto zákernou chorobou. Bežal s protézou naprieč Kanadou a usporiadal finančnú zbierku na výskum rakoviny. Svoj hrdinský beh však nestihol dokončiť.

      Terry Fox sa zapísal do sŕdc miliónov Kanaďanov, stal sa národným hrdinom. Z jeho "Maratónu nádeje" vznikla tradícia, ktorá prekročila hranice Kanady. Podobné akcie sa konajú už v 59 štátoch sveta vrátane Slovenska.

      Mgr. Sandra Paraličová

    • Jesenné cvičenie v prírode
     • Jesenné cvičenie v prírode

     • Vo štvrtok 7. septembra vyrazili žiaci 1. stupňa na Jesenné cvičenie v prírode. Miestom konania bola Kaplnka. Žiaci si pri plnení úloh rozvíjali pozorovacie schopnosti, poznatky z dopravnej výchovy, pohybové zručnosti i vôľové vlastnosti, ktoré prispeli k zlepšeniu sociálnej klímy v kolektívoch. V prírodnom prostredí formovali svoje ekologické myslenie. Pobyt v krásnom slnečnom počasí si v prírode všetci užili. 

      Mgr. Romana Bologová

    • Idú prváci, naši prváci
     • Idú prváci, naši prváci

     • Film sa začína titulkami, choroba teplotou, prázdniny vysvedčením, abeceda písmenkom A. Štúdium na našej škole sa začína imatrikuláciou. Je to veľká slávnosť najmladších detí, ktoré sa po jej absolvovaní stávajú riadnymi žiakmi našej školičky. V školskom roku 2023/2024 sú prváčikovia v dvoch triedach, v 1. A a v 1. B. Keď sa ráno, 4. septembra, na dvore pod lipou zišli všetci žiaci, pre tých najmenších to bol istotne veľký zážitok. Niektorí prvýkrát videli pokope toľko detí, počuli príhovor našej pani riaditeľky a spievali slovenskú hymnu. Potom už ich očká hľadali tú svoju prvú pani učiteľku, ktorá ich dovedie do krajiny písmen a číslic. Napokon všetci prváčikovia zasadli do školskej lavice vo svojich triedach. Ich pohľady upútala výzdoba tried, ale najmä to, čo bolo pripevnené na tabuli. Bol to SĽUB PRVÁKOV, v ktorom sa zaviazali, že si budú vzorne plniť všetky školské povinnosti. Pani učiteľky ich velikánskou ceruzkou pasovali do stavu žiackeho a oficiálne boli privítaní v našej veľkej školskej rodine. Všetci prváci tak začali svoje deväťročné putovanie za poznaním, múdrosťou, za pokladmi ukrytými v knihách, mapách, v prírode, ale aj v ich srdiečkach.

      S objavovaním začali naši prváci a prváčky hneď na druhý deň. Aby sa vyznali v spleti chodieb, schodíšť, dverí, tried a kancelárií v našej ZŠ, prvácke pani učiteľky previedli detičky všetkými zákutiami školy. Nakukli do tried a kabinetov, do zborovne aj riaditeľne, pozdravili pani tajomníčku v jej kancelárii, zistili, v ktorej triede je najviac počítačov, kde budú chodiť na obed a nezabudli nazrieť aj do telocvične školy. Pri potulkách po škole prváci prišli na to, že tu nenájdu žiadne strašidlá, lesné víly, baníckych škriatkov či lúpežníkov. Jedinými ich nepriateľmi tak budú iba lenivosť, ľahostajnosť či nepozornosť.

      Prváčikov čaká náročná cesta, nuž im na tejto ceste želajme veľa trpezlivosti, rozvahy a múdrosti, dobré známky, mnoho veselých zážitkov, ale aj dobrých kamarátov!

      Mgr. Viera Gabrielová

    • Začal sa nový školský rok 2023/24
     • Začal sa nový školský rok 2023/24

     • Letné prázdniny ubehli opäť veľmi rýchlo. V pondelok 4.septembra sa začal nový školský rok 2023/24. Slávnosť otvorenia roka v ZŠ na Ul. E. Lániho v Bytči sa už tradične konal na školskom dvore. Básňou ju otvorila Radka – žiačka 4.C triedy. Riaditeľka školy PhDr. Mária Torousová a primátor mesta Ing. Miroslav Minárčik popriali úspešný rok žiakom, rodičom, ale aj zamestnancom školy. Zvlášť povzbudivé slová venovali našim prváčikom, pre ktorých bol prvý školský deň výnimočný a plný nezabudnuteľných zážitkov.

      Mgr. Ivana Valientíková

     • Informácie k začiatku šk. roka 2023/24

     • Vážení rodičia,

      z dôvodu plánovanej odstávky dodávky elektrickej energie udeľujeme na deň 6.9.2023 riaditeľské voľno.

      Popoludňajšia prevádzka ŠKD a výdaj stravy sa začne od štvrtku 7.9.2023 (do 14.9. len suchá strava). Bližšie informácie v ozname_SJ.jpg.

      Slávnostné otvorenie šk. roka 2023/24 bude 4.9.2023 o 8.00 hod. na školskom dvore.

      PhDr. M.Torousová, RŠ

    • Koniec školského roka 2022/23
     • Koniec školského roka 2022/23

     • Skončil sa školský rok 2022/23. Žiaci si prevzali koncoročné vysvedčenia a pobrali sa v ústrety dvom bezstarostným letným mesiacom.

      Slávnosť ukončenia školského roka viedla riaditeľka školy PhDr. Mária Torousová. Po prednese básne v podaní tretiaka Jojka poďakovala všetkým žiakom, zamestnancom, rodičom. Zvlášť sa rozlúčila s deviatakmi, ktorým zaželala veľa úspechov v ďalšom štúdiu. Priamo z rúk riaditeľky školy si viacerí žiaci prevzali poďakovanie v podobe knižnej odmeny. Právom im patrí pochvala za úspešnú reprezentáciu školy v rôznych predmetových súťažiach.

      Brány škôl sa zatvorili, začali sa letné prázdniny. Nech dni voľna sú plné oddychu, slnka a veselých zážitkov!

      Mgr. Ivana Valientíková

    • Ocenenie u pána primátora 2023
     • Ocenenie u pána primátora 2023

     • V našej škole máme šťastie na šikovných žiakov, ktorí úspešne reprezentujú na rôznych vedomostných, umeleckých či športových súťažiach nielen nás, ale zároveň aj mesto Bytča. Tých najzdatnejších pozval k sebe  pán primátor a osobne im poďakoval. Ocenenie primátora mesta si tak odniesli: Emka Štefániková (4.A), Matej Oriešek (5.B), Sofia Gabajová (6.A), Ela Voloníková (6.A), Dominika Gašparíková (9.A), Peter Križňan (9.A), Miriam Kriššáková (9.A), Mia Voloníková (9.A), Vanessa Ostrochovská (9.A), Sára Setnická (9.A) a Lucia Harvancová (9.B). Blahoželáme a prajeme, nech ostanete stále takí skvelí a výnimoční!

      Mgr. A. Zubáňová

    • Exkurzia na horu Butkov
     • Exkurzia na horu Butkov

     • Dňa 29.6.2023 sa žiaci 5. a 6. ročníka zúčastnili exkurzie na najmladšie pútnické miesto na Slovensku – horu Butkov. Nachádza sa na okraji kameňolomu Ladce. Jej súčasťou je krížová cesta, vybudovaná na svahoch kopca, plná lavičiek, ktoré sme mnohí s radosťou využili. Po výstupe nás svojou atmosférou ohúrilo skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva, z ktorého sme mali nádherné výhľady na Považie. Medzi dominanty patrí dvanásťmetrový kríž, v ktorého srdci sú ukryté vzácne relikvie dreva Svätého kríža. Rovnako nádherná je aj kaplnka Božieho milosrdenstva, pamätník Jána Pavla II., pamätník sv. sestry Faustíny a nepochybne i socha Panny Márie. Socha spolu s podstavcom meria deväť metrov, vďaka čomu sa stala najvyššou sochou Panny Márie v strednej Európe. Sanktuárium lemujú kaplnky s relikviami a životopismi svätých.

      Po dňoch plných povinností a zhonu nám veľmi dobre padol výlet, pri ktorom sme mohli spomaliť, rozjímať  a možno aj trocha popremýšľať nad končiacim sa školským rokom.

      Mgr. Macková, Ing. Gašparíková, Mgr. Macošincová, Mgr. Paišová Durcová 

    • Vyhrali sme so Šťukesom
     • Vyhrali sme so Šťukesom

     • 5. ročník Edukačnej súťaže so Šťukesom, ktorú organizuje SSE pozná svojich víťazov.

      1. miesto (výhra 4 000 eur): ZŠ Eliáša Lániho, Bytča (žiaci 1. B triedy): 643 hlasov,

      2. miesto (výhra 3 000 eur): ZŠ s MŠ Olešná (deti z 2. triedy – Sovičky): 556 hlasov,

      3. miesto (výhra 2 000 eur): SZŠ DSA Rozkvet, Považská Bystrica : 355 hlasov.

      ĎAKUJEME ZA PODPORU!

       

      Mgr. Miroslava Ohrádková

  • Zvonenia

   Piatok 29. 9. 2023
  • Kontakty

   • Základná škola, Eliáša Lániho 261/7 Bytča, 014 01
   • 0905 768 638
   • Ul. Eliáša Lániho 261/7 014 01 Bytča Slovakia
   • PhDr. Mária Torousová - 0911 552 223 maria.torousova(at)zselaniho.sk
   • Mgr. Ivana Valientíková - I. stupeň - 0911 586 580 ivana.valientikova(at)zselaniho.sk Mgr. Angelika Zubáňová - II. stupeň - 0904 592 133 angelika.zubanova(at)zselaniho.sk
   • Mgr. Zuzana Kancnýřová - 0911 552 227 skola(at)zselaniho.sk
   • Ľubica Slotíková - 0905 768 638 lubica.slotikova(at)zselaniho.sk
   • Mgr. Leona Kováčová - 041 553 39 79, 0944 100 883
  • Prihlásenie